Kvíz měsíce – květen

Kvíz měsíce – květen

Vyzkoušejte si jak jste na tom se svými znalostmi a poznatky v oblasti matematiky a logického myšlení! Každý měsíc jsme si pro vás připravili matematický či statistický kvíz, kterým si můžete prověřit své znalosti či potrápit své spolupracovníky.


Součástí oddělení biostatistiky je i tým Data Managementu, který se věnuje např. tvorbě databází a jejich správou. Jako identifikátor zadávaných pacientů se používá jejich rodné číslo, které je pro každého občana unikátní. Typ rodného čísla se liší v závislosti na tom, zda byl občan narozen před/po roce 1954. Pro většinu rodných čísel po roce 1954 (tedy desetimístná) platí řada pravidel, aby se snadno daly identifikovat překlepy a jiné chyby při zadávání do databází.  Jedním z nich je dělitelnost jedenácti beze zbytku.

Zkuste si i Vy tak zkontrolovat dělitelnost Vašeho rodného čísla jedenácti. A aby to bylo složitější, zkuste to zpaměti. Pokud si vzpomenete, existuje kritérium dělitelnosti jedenácti, které dovolí velmi jednoduše tento výpočet provést. Znáte?

Už jste si zkusili kvíz tohoto měsíce? Pokud ne, podívejte se na něj zde a zkuste si potrápit hlavu i s dalším!